توسط استاندار خراسان رضوی، آزمایشگاه تشخیص محصولات تراریخته در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افتتاح شد

خبر

با حضور استاندار خراسان رضوی نخستین آزمایشگاه تشخیص محصولات تراریخته شمال شرق کشور در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، دولت مکلف به لیبل گذاری محصولات تراریخته به منظور اطلاع رسانی به مصرف کنندگان جهت انتخاب و مصرف مواد غذایی شده که آزمایشگاه های تشخیص این محصولات به عنوان ابزار اصلی اجرای این مصوبه به شمار می روند.

«دکتر قدیر رجب زاد» رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی در این زمینه گفت: این موسسه در راستای مأموریت خود نسبت به اخذ مجوز های لازم از سازمان غذا و دارو در زمینه تشخیص محصولات تراریخته اقدام کرده است.

وی افزود: روند رو به رشد جمعیت در جهان، دغدغه امنیت غذایی را افزایش داده در نتیجه دولت ها به دستکاری ژنتیکی برای تولید غذای بیشتر رو آورده اند و آمریکا، چین و استرالیا عمده تولید کنندگان محصولات تراریخته در جهان محسوب می شوند.

وی در خصوص الزامات تشخیص محصولات تراریخته تاکید کرد: به علت نبود تضمین کافی برای ایمنی مواد غذایی تراریخته و از طرفی عدم تایید مضرات احتمالی مصرف این محصولات در مطالعات انجام شده، اجماع نظر در خصوص مزایا یا معایب مصرف این محصولات وجود نداشته و بر این اساس دولت مکلف به لیبل گذاری محصولات تراریخته جهت آگاهی بخشی به مصرف کنندگان شده است.

وی با بیان اینکه ایران وارد کننده محصولات تراریخته به ویژه دانه های روغنی است گفت: این آزمایشگاه با هدف تشخیص محصولات تراریخته و ارائه گزارش به سازمان های نظارتی به عنوان آزمایشگاه همکار فعالیت می کند.